LANSARE DE CARTE: Oratorie politică românească (1847-1899), joi, 2 martie 2017, la Tafrali

17.02.2017

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vă invită joi, 2 martie 2017, de la ora 17.00, la Librăria „Orest Tafrali” (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, corp A, parter) la lansarea cărții Oratorie politică românească (1847-1899), vol. I, II și III , editate de Roxana Patraș și Livia Iacob (vol. III, coeditor).
Volumele au apărut recent în colecția Cicero.
Vor prezenta cu acest prilej prof.univ.dr. Andrei Corbea-Hoișie, prof.univ.dr. Gheorghe Iacob, prof. univ.dr. Constantin Sălăvăstru, cercet.șt. Mihai-Ștefan Ceaușu, cercet.șt. Roxana Patraș și lect.univ.dr. Livia Iacob.
Editorii își propun să ofere cititorului zilelor noastre lectura unui grupaj consistent de discursuri politice celebre, rostite de personalităţi emblematice, de la Dimitrie Brătianu (generaţia 1848) până la Take Ionescu (generaţia 1890). Selecţia textelor vizează atât excelenţa estetică, cât şi relevanţa documentară a discursurilor, prin care putem reconstitui momente ale istoriei naţionale. Antologia este structurată în 5 părţi, corespunzătoare următoarelor perioade: 1. 1846-1859; 2. 1859-1866; 3. 1866-1877; 4. 1877-1888; 5. 1888-1899. S-au avut în vedere punctele de reper consacrate în istoria României. Fiecare parte este introdusă de o scurtă prezentare care are în vedere atât specificul istoric al perioadei, cât şi particularităţile stilistice ale gândirii şi vorbirii politice corespunzătoare perioadei respective. Fiecare text este introdus de un fragment în care sunt oferite cititorului informaţii contextuale. Antologia se deschide printr-o notă a editorului, care are în vedere problemele de editare ale textelor selectate. La sfârşitul antologiei se găseşte o secvenţă care cuprinde scurte bio-bibliografii ale oratorilor selectaţi şi o bibliografie a lucrărilor utilizate fie pentru OCR-izare, fie pentru realizarea comentariilor.