Volumul Fitonimie biblică românească, prezentat în cadrul Serilor de filologie şi hermeneutică biblică

20.12.2018

Marţi, 18 decembrie 2018, de la ora 18, în amfiteatrul III.12 al Facultăţii de Litere de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a avut loc prezentarea volumului Fitonimie biblică românească, de Anuța-Rodica Ardelean, cea mai recentă apariție din colecția Fontes Traditionis. Prezentarea a fost făcută de prof.univ.dr. Eugen Munteanu în cadrul celei de-a șaptea ediții a Serilor de filologie şi hermeneutică biblică, un eveniment cu frecvenţă lunară, organizat de Centrul de Studii Biblico-Filologice „Monumenta linguae Dacoromanorum” (Departamentul de Ştiinţe Socio-Umane al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi), împreună cu Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România, o întâlnire a pasionaților de filologie unde sunt invitaţi toţi cei interesaţi de studiile biblice.
Lucrarea prezentată încearcă să răspundă la întrebări uzuale, legate de numărul și de identitatea plantelor din textele biblice inventariate, de sensul cu care termenii fitonimici au fost învestiți în timp, dar și la întrebări adresate din perspectiva lingvistului, ca acelea legate de posibilitatea structurării numelor de plante într-un câmp lexico-¬semantic sau de prezența lor într-un anume context, de procedeele valorificate pentru a se putea vorbi de o echivalare adecvată a lor. Cercetarea Anuței Ardelean a reușit astfel să inventarieze un număr de 142 de unități lexicale, fiecăreia alcătuindu¬i¬se „o monografie lingvistică”. Finalitatea lucrării vizează coroborarea rezultatelor obţinute în urma comparaţiei textuale a diferitelor versiuni biblice cu cele obţinute din studii asupra lexicului ale altor autori din epocă, cu informații relevante din lucrări axate pe aceeași sferă de interes, fie românești, fie străine, precum şi cu materialul oferit de marile vocabulare de lexic biblic.