Volumul Regalitatea română. Perspective istoriografice, lansat la Muzeul Municipal Dej, în cadrul simpozionului „Dejul și Marea Unire”

26.09.2018

Vineri, 21 septembrie 2018, la Muzeul Municipal Dej, a avut loc lansarea volumului Regalitatea română. Perspective istoriografice, coordonat de Mihai-Ștefan Ceauşu, Liviu Brătescu și Simion-Alexandru Gavriş.
Lansarea a avut loc în cadrul simpozionului cu titlul Dejul și Marea Unire, iar despre carte a vorbit unul dintre coordonatorii lucrării, Liviu Brătescu, cercetător la Institutul de Istorie „A.D. Xenopol” din Iași.
Evenimentul a fost organizat de Partidul Național Liberal (PNL) Dej, prin Comisia Națională de Cultură, Culte și Minorități, cu acest prilej fiind evocate momentele Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Simpozionul s-a bucurat de prezența a numeroși invitați de marcă și de un public distins, interesat de subiect și numeros.
Recent apărut în colecția Historica, volumul lansat realizează un excurs istoriografic provocator, având, printre altele, calitatea de a prezenta cititorilor mai multe episoade din istoria instituţiei monarhiei româneşti, poziţionarea ei faţă de anumite momente politice şi, nu în ultimul rând, modul în care evoluţia politică, economică şi culturală a României a fost influenţată de personalitatea celor patru regi ai României. Regalitatea română. Perspective istoriografice aniversează astfel cei 150 de ani de la instaurarea monarhiei constituţionale, prin efortul unui grup de cercetători şi profesori preocupaţi de procesul de modernizare a României şi de evoluţia acesteia în perioada interbelica, dorind să surprindă rolul jucat de instituţia monarhică în spaţiul românesc de-a lungul a 81 de ani.