Patrimoniu

Pagina principală / Cărți în pregătire /

Documente privitoare la istoria mănăstirilor Dohiar (Muntele Athos) și Slobozia lui Enache (Ialomița)

Petronel Zahariuc, Florin Marinescu, Ioan-Augustin Guriță (editori)

Data apariției: ---

Domeniu: Istorie / Istorie socială

Colecție: Documenta

ISBN: 978-606-714-565-6

Nr. pagini: 400

Format: 17 x 24 cm.

--- LEI

preț de producție

ADAUGĂ ÎN COȘ

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Volumul cuprinde rezumate dezvoltate și texte integrale a peste 850 de documente (redactate în limbile română, slavonă, greacă şi rusă), păstrate în arhiva mănăstirii Dohiar de la Muntele Athos și în Arhivele Naționale Istorice Centrale ale României (București), cu date cuprinse între 1500 şi 1863, însoţite de un Indice de persoane şi de locuri şi de fotocopii (alb-negru şi color) ale celor mai importante documente. Volumul a fost realizat de o echipă de cercetători româno-greacă, în urma unui proiect de cercetare UEFSCDI (director Petronel Zahariuc). Documentele din volum au o mare importanță pentru istoria românilor, pentru că sunt privitoare, în cea mai mare parte, la relațiile Țării Românești cu Muntele Athos, și la istoria mănăstirii Slobozia lui Enache, reședința de astăzi a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Prin publicarea lor, istoriografia românească va putea cunoaște mai bine istoria satelor din județul Ialomița și din Bărăgan, care nu se poate reconstitui din alte surse.

Noi informații despre istoria mănăstirii Slobozia lui Enache (Ialomița) și despre relațiile dintre Țara Românească și mănăstirea Dohiar de la Muntele Athos; Bibliografie; Notă asupra ediției; Abrevieri; Catalogul documentelor; Résumé; Indice de nume; Ilustrații și fotografii de documente.

Petronel Zahariuc (n. 1969) este profesor universitar doctor, decan al Facultății de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Cărți publicate la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi: Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658), 2003; De la Iaşi la Muntele Athos. Studii şi documente de istorie a Bisericii, 2008; In honorem Ioan Ciupercă. Studii de istorie a românilor şi a relaţiilor internaţionale, 2008, editat în colaborare cu Lucian Leuştean și Dan Constantin Mâţă; Contribuţii privitoare la istoria relaţiilor dintre Ţările Române şi Bisericile Răsăritene în secolele XIV-XIX, 2009, editor; Documente românesti în arhiva mǎnǎnstirii Xenofon de la Muntele Athos, 2011, editat în colaborare cu Florin Marinescu; Viam inveniam aut faciam. In honorem Ştefan Andreescu, 2012, editat în colaborare cu Ovidiu Cristea și Gheorghe Lazăr; Documente româneşti din Arhiva Mănăstirii Xiropotam de la Muntele Athos. Catalog, vol. I, 2005, vol. II, 2013), editate în colaborare cu Florin Marinescu şi Ioan Caproşu, Documentele familiei Miclescu. Colecţia Emil S. Miclescu, 2015, editat în colaborare cu Lucian-Valeriu Lefter; Documente româneşti din arhiva mănăstirii Simonopetra de la Muntele Athos, 2016, editat în colaborare cu Florin Marinescu şi Dumitru Nastase. Relaţiile românilor cu Muntele Athos şi cu alte Locuri Sfinte (sec. XIV-XX), 2017, editor. Premiul „A. D. Xenopol” al Academiei Române (2005), pentru lucrarea Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658), Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003.
Florin Marinescu (n. 1946) este cercetător ştiinţific I dr., Institutul de Cercetări Neo-Greceşti, Atena (Grecia). Cărţi publicate: Etude genealogique sur la famille Mourouzi, Athenes 1987; Les actes roumains de Simonopetra (Mont Athos). Catalogue sommaire, Athenes, 1987 (în colaborare Dumitru Nastase); Documents Greco-Roumains. Le fonds Mourouzi d’ Athenes, Athenes-Bucarest 1991 (în colaborare Georgeta Penelea-Filitti şi Ana Tabaki); Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva sfintei mânăstiri Xiropotam, vol. I, Atena 1997 (în limba greacă); Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva Protaton, Atena 2001 (în limba greacă); Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva sfintei mânăstiri Sfântul Pavel, Atena 2002 (în limba greacă); Documente româneşti din arhiva mânăstirii Xiropotam de la Muntele Athos, Catalog editat de Florin Marinescu, Ioan Caproşu, Petronel Zahariuc, Volumul I, Iaşi 2005; Atena 2007 (în limba greacă); Cărţile româneşti din biblioteca mânăstirii athonite Sfântul Pavel, Atena, 2010 (în colaborare cu Vlad Mischevca), Documente româneşti din arhiva mănăstirii Simonopetra de la Muntele Athos (în colaborare cu Petronel Zahariuc și Dumitru Nastase), Iași, 2016 etc. Premiul Comnene al Confederaţiei Internaţionale de Genealogie şi Heraldică (1994), pentru lucrarea Etude genealogique sur la famille Mourouzi, Atena, 1987.
Ioan-Augustin Guriţă (n. 1985, Botoșani) este asistent universitar doctor la Facultatea de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, autor a numeroase studii publicate în reviste de specialitate şi în volume colective. La Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, a publicat, în 2017, volumul Gavriil Callimachi, mitropolit al Moldovei (1760-1786).