Pagina principală / Cărți în pregătire /

Evaluarea impactului asupra mediului. Principii, metode, protocoale și unelte de analiză

Emanuel Ștefan Baltag, Cristian Domșa, Zoltán Benkő, Petrișor Galan, Călin Hodor, Ana Corpade

stoc epuizat

Data apariției: 21.12.2021

Domeniu: Ştiinţe ale naturii / Ecologie

Colecție: ---

ISBN: 978-606-714-675-2

Nr. pagini: 142

Format: 17 x 24 cm.

--- LEI

preț de producție

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Evaluarea impactului asupra mediului este un subiect în continuă dezvoltare pentru țara noastră, mai ales acum, când dorim să ne aliniem infrastructura, afacerile sau chiar aspectele recreaționale la standardele europene, păstrând vie conexiunea și grija pentru tot ceea ce ne înconjoară. Prezentul suport de lucrări practice își propune susținerea pregătirii celor implicați în acest domeniu, fie ei studenți, cercetători sau simpli pasionați de natură. Societatea umană este într-o continuă dezvoltare, însă noi trebuie să nu uităm că ne-am dezvoltat și am evoluat ca parte a mediului înconjurător, iar sănătatea acestuia va influența și sănătatea noastră.

Termeni, definiții; I. Introducere; II. Principii de bază în consultanța de mediu; III. Evaluarea impactului asupra mediului – legislație, aspecte procedurale: III.1. Evaluarea de mediu pentru planuri și programe (SEA); III.2. Evaluarea impactului asupra mediului pentru proiecte (EIA); III.3. Criterii pentru determinarea efectelor semnificative asupra mediului; III.4. Legislație de bază în evaluarea impactului asupra mediului; III.5. Participanți la procedurile de evaluare a impactului asupra mediului; III.6. Evaluarea impactului asupra mediului în arii naturale protejate: III.6.1. Etapele evaluării impactului în arii naturale protejate; III.6.2. Exemple de impact al diferitelor activități antropice asupra ariilor protejate; IV. Metode de analiză a EIA: IV.1. Metodele ad-hoc; IV.2. Metoda listei de verificare; IV.3. Metoda matricei; IV.4. Metoda rețelei; IV.5. Metoda suprapunerilor; V. Protocoale de studiu al biodiversității: V.1. Scopul Protocolului; V.2. Sampling Design: V.2.1. Colectarea datelor în puncte; V.2.2. Colectarea datelor în linii/trasee; V.2.3. Colectarea datelor în poligoane; V.2.4. Principii de acoperire cu unități de probă; V.3. Acuratețea datelor și erori; V.4. Derularea studiilor în teren; V.5. Modalități pentru stocarea datelor; V.6. Analiza datelor colectate; V.7. Prezentarea rezultatelor; VI. Principii de atenuare a impactului; Bibliografie; Rezumat

Emanuel Ștefan Baltag este cercetător științific III, doctor în domeniul științelor biologice, director al Stațiunii Biologice Marine „Prof. dr. Ioan Borcea” Agigea a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Lucrează în domeniul protecției mediului de peste 12 ani.
Cristian Domșa este doctor în domeniul științelor biologice, angajat al Societății Ornitologice Române/BirdLife România. Lucrează în domeniul conservării naturii de peste 15 ani și în domeniul consultanței de mediu de peste 10 ani.
Zoltán Benkő este doctorand în domeniul științelor biologice, angajat al Societății Ornitologice Române/BirdLife România. Lucrează în domeniul conservării naturii de peste 10 ani.
Petrișor Galan este doctorand în domeniul științelor biologice și administratorul firmei de consultanță de mediu Biodiversity Research and Consulting SRL. Lucrează în domeniul consultanței de mediu de peste 8 ani.
Călin Hodor este managerul firmei de consultanță de mediu Wildlife Management Consulting SRL. Lucrează în domeniul consultanței de mediu, specializat pe impactul asupra biodiversității, de peste 20 ani.
Ana Corpade este lector universitar doctor la Facultatea de Geografie, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca; lucrează în domeniul protecției mediului, atât la nivel academic, cât și în consultanța de mediu, de peste 13 ani.