Profil

Descriere

Fondată în 1990, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” este un reper al lumii academice româneşti valorificând de-a lungul anilor potenţialul ştiinţific al universitarilor ieşeni şi nu numai, după un model occidental verificat - Presse Universitaire sau University Press

Profil

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” publică atât cursuri, manuale şi reviste necesare studenţilor, acoperind întreaga arie curriculară a disciplinelor studiate la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, cât şi lucrări ştiinţifice ale facultăţilor, departamentelor şi colectivelor de cercetare care au fost bine primite de comunitatea academică românească, dovadă în acest sens fiind numeroasele premii (ale Academiei Române - premiile A.D. Xenopol, Ludovic Mrazec etc. sau ale Uniunii Scriitorilor din România, precum şi distincţiile primite la târgurile de carte la care a participat sau premiile presei româneşti) pe care editura le-a primit din 1990 până acum.

Program

În programul nostru editorial se regăsesc colecţii – unele deja consacrate – precum Historica, Sophia, Documenta, Biblioteca de Istorie Literară, Bibliotheca Archaeologica Iassiensis, DEU, Psihologie socială aplicată, Bibliotheca Classica Iassiensis, Personalităţi ale Universităţii Alexandru Ioan Cuza, FIBAS, Antiqua et Medievalia, Bibliographica, Bibliotheca Patristica Iassiensis, Economikon, Excellentia 150, Ethnos, Fontes Traditionis, Contribuţii Ieşene de Germanistică, Logos, Patrimonium, Scripta Archaeologica et Historica Dacoromaniae, Ştiinţele Educaţiei, Monumenta Linguae Dacoromanorum, corespunzând domeniilor de cercetare din Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”.

Traduceri

În cei 20 de ani de existenţă au fost publicate la editura noastră numeroase traduceri din autori de notorietate internaţională, precum Serge Moscovici, Alfred Bertholet, Christian Baylon, Xavier Mignot, Anna Ahmatova, Osip Mandelstam, Julian Marias, Klaus Steinke, Michael Toolan, Reinhart Koselleck, Michel Meyer, Bernd Ruthers, Leonid Nikolaevici Maikov, Jorg Jochen Berns, Aurelius Victor, Cicero, Heinz Nussbaumer, André Sirota, Eugeniu Coseriu, Jesus Huerta de Soto, Jerzy Falicki, Jacob Grimm, Ernest Renan, Martin Hose, Salvador Parrado Diez, Rudolf Windisch, Edgar Morin, Johann Ludwig Tieck, Piergiulio Corsini, Pierre Penisson, Anne-Marie Houdebine-Gravaud, Ralf Dahrendorf, Jacques Le Rider, Heinz Lampert etc., programul editorial al traducerilor cunoscând în ultima perioadă o amploare deosebită.

Informaţii generale

Editura noastră dispune de o librărie proprie de la care studenţii pot achiziţiona cărţi la preţuri promoţionale. Periodic se organizează lansări de carte cu cele mai noi apariţii în librării sau la târgurile de carte. Sunt publicate peste 100 de titluri anual care se distribuie în librăriile din întreaga ţară şi, prin comenzi online, via Poşta Română, în toate ariile unde se vorbeşte limba română.