Bookfest 2012: prezenţă remarcabilă a Editurii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

05.06.2012

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a participat în perioada 30 mai – 3 iunie 2012, la cea de a VII-a ediţie a Salonului Internaţional al Cărţii Bookfest, la Centrul Comercial Expoziţional Romexpo din Bucureşti. Cu această ocazie au fost prezentate cele mai noi apariţii din colecţiile editurii, precum şi bogata ofertă de carte cu care editura a venit la această ediţie a celui mai important târg de carte care se desfăşoară în această perioadă a anului în România.
Cărţile de istorie, filosofie, sociologie, teoria literaturii, economie, comunicare sau ştiinţe ale naturii au avut parte de o primire excelentă din partea cititorilor. Volume precum Spuse, trăite, dorite. Amintiri, de Ioan Holender, Pagini de istorie culturală, de Ştefan Lemny, România, Holocaustul şi logica violenţei, de Armin Heinen, Apariţia scriitorului în cultura română, de Leon Volovici, Postmodernismul şi identităţile culturale, de Virgil Nemoianu, O teorie a dreptăţii, de John Rawls, Hermeneutică şi discontinuitate, de Corneliu D. Bîlbă, Sensuri ale corpului, editată de George Bondor, Planificarea libertăţii, de Ludwig von Mises, Liberalismul în tradiţia clasică, de Ludwig von Mises, Despre câmpul politicii, de Pierre Bourdieu, Oraşele, orăşenii şi banii: atitudini, activităţi, instituţii, implicaţii (sec. XVI-XX) de Laurenţiu Rădvan, Bogdan Căpraru (editori) sunt doar câteva exemple de titluri proeminente. Aprecierea a venit deopotrivă din partea cititorilor, distribuitorilor şi reprezentanţilor librăriilor care au vizitat standul Editurii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.
Salonul Internaţional de Carte Bookfest este o manifestare de tradiţie organizată în fiecare an de Asociaţia Editorilor din România, sub egida Federaţiei Editorilor din România, cea mai importantă confederaţie patronală din mediul editorial românesc. Bookfest s-a impus în spaţiul cultural ca un eveniment care promovează lectura şi accesul consumatorilor de carte la produsele editoriale de calitate.