Cărţile profesorului Carol Iancu au fost lansate în Israel

26.04.2013

Institutul Cultural Român de la Tel Aviv a găzduit joi, 25 aprilie 2013, lansarea volumelor Profesori şi studenţi evrei, coordonat de prof. dr. Carol Iancu de la Universitatea Montpellier III şi prof. dr. Alexandru-Florin Platon, şi Evreii din Hârlău. Istoria unei comunităţi. de prof. Carol Iancu, ambele apărute la Editura Universităţii "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi în Colecţia Historica, seria Dagesh, coordonată de prof.dr. Alexandru-Florin Platon. În cadrul evenimentului au prezentat: dr. Gina Pană, director ICR Tel Aviv, prof. dr. Carol Iancu, Universitatea Montpellier III dr. Shlomo Leibovici Laiş, preşedinte ACMEOR, dr. Silviu Sanie, Universitatea Al. Ioan Cuza Iaşi, dr. Michaël Iancu, directorul Institutului Maïmonide din Montpellier, dr. Nathan Cohen, preşedinte HOR Beer Sheva şi Richard Armonn, preşedintele Muzeului Evreilor Români din Rosh Pina.
Lansarea a fost precedată la Beer Sheva pe data de 23 aprilie 2013 în prezenţa Comitetului director al Organizatiei Originarilor din Harlau stabiliti in Israel de ceremonia acordării profesorului Carol Iancu a titlului de "YAKIR HA-EIDA HA-RUMANIT" ("Cetăţean de onoare al Comunităţii evreo-române din Israël”) pentru "bogata sa activitate ştiinţifică care onorează pe originarii din România, statul Israel şi evreii din diaspora". Decernarea titlului a avut loc în prezenţa Primarului oraşului, a Ambasadorului României în Israel şi a numeroase personalităţi universitare, artistice şi politice. De asemenea, cărţile au fost prezentate şi la Petah Ticva, în sala "Yad le-Banim", acolo unde a avut loc vineri, 26 aprilie 2013, întalnirea originarilor din Hârlău stabiliţi în Israel.
Ecouri ale lansărilor din România şi Israel s-au regăsit pe portalul de ştiri Hotnews.ro, în revista Realitatea Evreiască şi la Radio KOL ISRAEL.
Carol Iancu (n. 1946, Hârlău) este profesor de istorie contemporană la Universitatea Paul Valéry Montpellier 3, dar şi director al „Centrului de studii şi cercetări evreieşti” din Montpellier. Îndeplineşte şi funcţiile de preşedinte al Amicalei Jules Isaac şi de co-preşedinte al Asociaţiei pentru înţelegere iudeo-creştină în Franţa şi este doctor „honoris causa” al Universităţii "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca. Membru al Academiei din Nîmes, fondată în 1682.