Două cărţi de Jörg Guido Hülsmann publicate la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi au fost lansate la Academia de Studii Economice Bucureşti

16.05.2012

Jörg Guido Hülsmann, autorul volumelor Etica producţiei de bani şi Deflaţie şi libertatate , recent publicate la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi în Colecţia Economie şi Societate Liberă, a participat la lansarea acestora pe 15 mai 2012 în Aula Magna a Academiei de Studii Economice Bucureşti, de la orele 18:00. Evenimentul a urmat conferinţei cu titlul Financial Markets and the State, susţinută de autor şi a cuprins şi prezentarea întregii Colecţii Economie şi Societate Liberă
Organizatori: Departamentul de Relaţii Economice Internaţionale, ASE, Universitatea Româno-Americană, Centrul Rothbard, Institutul Ludwig von Mises România.
Parteneri: Finanţiştii, Wall-Street, Curierul Naţional, Forbes, Economistul, Econ, Solib, Libertas Publishing, Librăriile Humanitas
Jörg Guido Hülsmann este Senior Fellow al Institutului Ludwig von Mises din Auburn, şi profesor al Facultăţii de Drept, Economie şi Ştiinţe Sociale a Universităţii din Angers, Franţa. Hülsmann s-a născut în 1966, a studiat filosofie la Freien Universität Berlin, ştiinţe politehnice şi economie la Technischen Universität Berlin şi finanţe, management şi marketing la École supérieure de commerce de Toulouse. A obţinut titlul de doctor în economie de la Technischen Universität Berlin şi a fost acreditat pentru conducerea tezelor de doctorat de către Universitatea Paris Dauphine. Jörg Guido Hülsmann este unul dintre cei mai importanţi cercetători contemporani din cadrul Şcolii austriece de economie. A adus contribuţii importante şi remarcabile la teoria monedei, a ciclului economic, a echilibrului general sau a dobânzii. A scris multe articole publicate în reviste de specialitate, a editat şase cărţi şi este autorul unor cărţi şi monografii, două dintre ele, Etica producţiei monetare şi Deflaţie şi libertate fiind traduse în limba română în cadrul Institutului F. A. Hayek de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi pentru Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Jörg Guido Hülsmann a tradus texte esenţiale ale Şcolii austriece în limbile engleză, franceză şi germană, a scris numeroase articole de popularizare şi comentarii jurnalistice şi a susţinut numeroase conferinţe.