Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a participat la Simpozionul Naţional I. L. Caragiale – 100 de ani de la trecerea în Panteonul culturii europene

09.06.2012

În perioada 5 – 6 iunie 2012, la Târgovişte şi în fosta localitate Haimanale, actualmente comuna I. L. Caragiale, pe locurile damboviţene de origine ale lui Caragiale, s-au reunit universitari din şase centre academice din ţară (Bucureşti, Iaşi, Timişoara, Constanţa, Braşov, Târgovişte) în cadrul Simpozionului Naţional I. L. Caragiale – 100 de ani de la trecerea în Panteonul culturii europene. Reuniunea s-a desfăşurat timp de două zile, la Biblioteca Judeţeana Ion Heliade Radulescu din Târgovişte şi în comuna I. L. Caragiale.
În cadrul sesiunilor ştiinţifice, care s-au desfăşurat în data de 5-6 iunie, la Biblioteca Judeţeana Ion Heliade Radulescu din Târgovişte, au fost invitaţi să participe universitari de prestigiu din ţară: Nicolae Manolescu, Mihai Zamfir, Rodica Zafiu, Adrian Titieni, Lăcrămioara Petrescu, Pompiliu Crăciunescu, Paul Cernat, Ştefan Cazimir, precum şi academicienii Mihai Cimpoi şi Vasile Bahnaru, din Republica Moldova, iar ca invitaţi de onoare George Astaloş, scriitor (Franţa) şi Aurelian-Octav Popa, muzician.
Cu această ocazie au avut loc şi proiecţia filmului documentar al lui Alexandru Solomon, Franzela exilului, dedicat perioadei exilului berlinez al lui Caragiale şi dramatizarea Omagiu ţie, nenea Iancule!, prezentată în interpretarea trupei de teatru a Penitenciarului Mărgineni, din comuna I. L. Caragiale. De asemenea, artistul plastic Vasile Mureşan-Murivale a prezentat publicului cu această ocazie expoziţia de inserţii în spaţiu, tehnica environment, Rude divine, reprezentând portrete de artişti români.
Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a participat la această manifestare cu un stand de carte reprezentând cele mai noi apariţii editoriale, precum şi un volum omagial de Teatru şi proză, de I.L.Caragiale, ediţie îngrijită de Florin Faifer şi Valeriu P. Stancu.
Simpozionul s-a desfăşurat sub patronajul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO, instituţia fiind reprezentată de doamna Daniela Popescu.
Organizatorii evenimentului: Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Primaria Municipiului Targoviste, Biblioteca Judeteana „Ion Heliade Radulescu” Dambovita, Centrul ED Targoviste, Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica „I.L.Caragiale” – Bucuresti, Pro Caragiale et Co.
Parteneri: Complexul National Muzeal Curtea Domnească - Targovişte, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dâmboviţa, Centrul Judetean pentru Cultură Damboviţa, Primăria comunei I.L.Caragiale, Penitenciarul cu regim de maximă siguranţă Mărgineni – comuna I.L.Caragiale.
Parteneri media: România literară, Observator cultural, Columna TV, TTV, MDI, MINISAT, Dâmboviţa TV, Adevărul Targovişte, Universul Dâmboviţean, Curierul Damboviţei, Damboviteanul.ro, Gazeta Damboviţei, Fundaţia Arte Vizuale, Agenţia Personna, Editura Universităţii "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi.