GALA PENTRU DEMNITATE: Lansarea volumului „Dizabilitatea. O abordare transdisciplinară”, sâmbătă, 10 decembrie, la Iași

09.12.2022

Lucrarea Dizabilitatea. O abordare transdisciplinară, coordonată de Alexandra Maftei, Oana Dănilă și Alois Gherguț, va fi lansată sâmbătă, 10 decembrie 2022, în cadrul primei ediții a Galei pentru Demnitate. Evenimentul va începe la ora 17.00 și se va desfășura la Hotelul Internațional din Iași.

Publicată recent la Editura UAIC în colecția ȘTIINȚELE EDUCAȚIEI, cartea abordează dizabilitatea din puncte de vedere diferite și variate, cu scopul de a contura o viziune cât mai clară și mai comprehensivă asupra acesteia. Explorarea modului în care dizabilitatea este reprezentată la nivel educațional medical, societal, juridic, în mass-media și în alte domenii conexe, dar și mecanismele psiho-socio-culturale care determină atitudinile și percepția asupra dizabilitate sunt teme fundamentale și subiecte esențiale pentru politici educaționale și sociale incluzive eficiente. Astfel, volumul de față - o premieră pe piața editorială din România ca abordare și conținut - este util și necesar profesorilor și studenților din domeniul socio-uman (și nu numai), cadrelor didactice preuniversitare și universitare, dar și părinților și tinerilor, având în vedere tematica conținuturile abordate.

Unică prin obiectivele formulate și agenda propusă, Gala pentru Demnitate se dorește a fi o celebrare a diversității în toate formele ei și un apel la demnitate, una dintre valorile de bază ale Asociației Moral Compass (organizatorul evenimentului), în mod particular în contextul dizabilității și al condițiilor dizabilitante.
Toate momentele planificate în cadrul Galei pentru Demnitate au ca obiectiv final strângerea de fonduri pentru 1000 de ore de terapie destinate atât copiilor și adulților cu dizabilități, cât și familiilor acestora. Astfel, în 2023, organizatorii își propun să ajungă la cel puțin 100 de beneficiari din medii vulnerabile, pentru care terapia este esențială, însă lipsa resurselor – umane și financiare – nu o fac posibilă. Mai multe detalii referitoare la eveniment se pot găsi pe pagina web a organizatorului, Asociația Moral Compass.
Partenerii instituționali ai evenimentului sunt Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Primăria Municipiului Iași și Centrul Județean pentru Resurse și Asistență Educațională Iași.