LANSARE DE CARTE & MASĂ ROTUNDĂ: Aventurile posibilului. Două secole de filosofie politică hegeliană, vineri, 26 noiembrie, pe Google Meet

23.11.2021

Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice (UAIC), vă invită vineri, 26 noiembrie 2021, ora 18.00, pe platforma online Google Meet, la masa rotundă prilejuită de lansarea volumului Aventurile posibilului. Două secole de filosofie politică hegeliană, coordonat de Emanuel Copilaș și publicat recent în colecția Sophia la Editura UAIC.
Vor participa, alături coordonatorul volumului și de membrii Centrului de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică, autorii cu contribuții în volum: Ionuţ Tudor, Andrei Marga, Dragoş Popescu, Daniel Barbu, Codrin Tăut, Dan Alexandru Chiţă, Ana Bazac, Anton Adămuţ, Florin Lobonţ, Ioan Biriş, Iovan Drehe, Ştefan Maftei, Ioan Alexandru Tofan și Adrian-Paul Iliescu.
Moderatorul întîlnirii va fi George Bondor, coordonatorul colecției Sophia.
Partenerii instituționali ai acestui eveniment sunt Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Editura UAIC și Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică din cadrul Facultății de Filosofie şi Știinţe Social-Politice.

«Una dintre motivațiile principale ale autorilor acestui volum rezidă în ceea ce am perceput ca fiind marginalizarea lui Hegel în cultura română, în special după 1989, în raport cu alți filosofi moderni, ca Immanuel Kant, Friedrich Nietzsche sau Martin Heidegger. Pe această cale, Principiile filosofiei dreptului reprezintă o bună oportunitate de a introduce sistemul ontologic hegelian per ansamblu, deși ni s-ar putea reproșa că Fenomenologia spiritului sau Știința logicii sunt, în economia gândirii hegeliene, lucrări mai importante decât aceasta. Numai că, la fel ca arta, teologia, istoria sau filosofia naturii, filosofia politică a lui Hegel este la fel de „aproape” de „centrul” sistemului ca oricare dintre aceste laturi; pe cale de consecință, niciuna dintre ele nu ar trebui privilegiată din acest punct de vedere. În plus, specializările foarte diverse ale contributorilor au facilitat mai degrabă filosofia politică în calitate de numitor comun al preocupărilor noastre în raport cu Hegel, fapt pentru care am decis să ne angajăm împreună în acest demers solicitant și satisfăcător deopotrivă.» (Emanuel Copilaș, în Introducerea cărții)

Cuprinsul volumului:
Introducere, Emanuel Copilaș;

Stat, autoritate, proprietate. O introducere în filosofia hegeliană a dreptului:

Ionuţ Tudor, Concept şi subiect de drept. Reflecţii hegeliene;
Andrei Marga, Filosofia hegeliană a dreptului;
Dragoş Popescu, Persoană şi proprietate în Principiile filosofiei dreptului de Hegel;
Daniel Barbu, Das Recht ist das Heiligen auf Erden. De la Dürer la Hegel: elemente pentru o teologie politică a dreptului;
Codrin Tăut, Mâna vizibilă a statului. Hegel despre Poliţie;

Hegel şi Marx: o întâlnire inepuizabilă:

Dan Alexandru Chiţă, Dialectica materialistă marxistă şi idealismul hegelian;
Ana Bazac, Modelul lui Hegel şi dincolo de el: epistemologie şi logică de clasă;

De la filosofia politică la filosofia istoriei şi retur:

Anton Adămuţ, Hegel – Nocturnas Athenas afferre (Vitam impendere vero);
Florin Lobonţ, Cunoaşterea istorică, idealismul conceptual şi efabilitatea realităţii între die Sache selbst, Doppelsatz şi Wirklichkeit;
Ioan Biriş, Formula Doppelsatz a lui Hegel: o eroare logică?;
Iovan Drehe, O problemă a hegelianismului în istoriografia filosofică;

Dialoguri şi polemici hegeliene:

Ştefan Maftei, Hegel şi Herder despre „cultură”;
Ioan Alexandru Tofan, Hegel şi Benjamin despre conflict: recunoaştere şi politeţe;
Adrian-Paul Iliescu, Popper contra Hegel. Eşecul unui atac intelectual;
Emanuel Copilaş, Istoria măştilor, măştile istoriei. Nietzsche, Hegel şi eterna reîntoarcere ca devenire a spiritului.