Lansare de carte. Biblia 1688, Pars VII, Regum I, Regum II, autor(i): Gabriela Haja (coord.)

16.04.2009

Editura Universităţii "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi va lansa joi, 23 aprilie 2009, orele 18.00, Biblia 1688 - Pars VII, Regum I-II, cu ocazia inaugurării Centrului de Studii Biblico-Filologice "Monumenta Linguae Dacoromanorum". Evenimentul va avea loc în Aula "Mihai Eminescu" a Universităţii "Alexandru Ioan Cuza".
Invitaţi: prof.dr. Vasile Işan, Rector al Universităţii "Alexandru Ioan Cuza", ÎPS Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, PS Petru Gherghel, Episcop al Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi, dr. Bogdan Tătaru‑Cazaban, Consilier de Stat, prof.dr. Gheorghe Popa, Prorector al Universităţii "Alexandru Ioan Cuza", acad. Eugen Simion, prof.dr. Ştefan Avădanei, Decan al Facultăţii de Litere, cercet.şt. I Gabriela Haja, dr. Mihail Neamţu, prof.dr. Eugen Munteanu.
Biblia 1688, Pars VII, Regum I, Regum II, colecţia Monumenta Linguae Dacoromanorum (coordonator proiect vol. VII: cercetător Gabriela Haja) este parte a unui proiect început acum peste două decenii, cele şapte volume anterioare (I-VI şi XI) fiind realizate de un grup de cercetători români şi germani, în cadrul unui parteneriat academic între Universităţile Albert-Ludwigs-Universität din Freiburg im Breisgau şi "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi. Proiectul a fost iniţiat în anul 1986 de prof. Paul Miron şi dr. Elsa Luder, în colaborare cu profesorii ieşeni Vasile Arvinte, Ioan Caproşu (vol. I-V) şi Alexandru Andriescu (vol. I-II, IV-VI, XI). Prezenta ediţie a Bibliei de la 1688 a fost con­ce­pu­tă în 20 de volume (părţi) aproximativ egale, fie­ca­re volum cuprinzând, în funcţie de mărimea tex­te­lor respective, fie o singură carte, fie două sau mai multe cărţi biblice mai mici. După apariţia volumelor (părţilor) I-VI şi XI între anii 1988-2004, este publicat acum al optulea volum, Pars VII. Regum I, Regum II.