LANSARE DE CARTE: Psihologii, locuiri, arhitecturi în proza românească, volum coordonat de Emanuela Ilie, miercuri, 15 mai, la „TAFRALI”

30.04.2024

Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită miercuri, 15 mai 2024, de la ora 14.30, la Librăria OREST TAFRALI din Iași unde va avea loc lansarea volumului Psihologii, locuiri, arhitecturi în proza românească. Alte descinderi, coordonat de Emanuela Ilie, recent apărut în colecția TRANSDISCIPLINARIA.

Invitatele care vor vorbi despre lucrare alături de coordonatoarea volumului sunt prof. univ. dr. Nicoleta Laura Popa (prorector al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași), șef de lucrări arh. dr. Ana-Cristina Tudora (Facultatea de Arhitectură „G. M. Cantacuzino”, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași), conf. univ. dr. Adina Karner-Huţuleac și asist. univ. dr. Oara Prundeanu (ambele cadre didactice la Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași).

Volumul care va fi lansat reprezintă materializarea editorială a celei de-a doua ediţii a lucrărilor susţinute în cadrul Simpozionului Naţional „Psihologii, locuiri, arhitecturi în proza românească de ieri și de azi” (Iaşi, martie 2022). Manifestarea – unică, prin tematică și manieră de abordare, în peisajul academic românesc – s-a desfășurat sub egida a trei facultăţi din două universităţi ieşene de prestigiu, Facultatea de Litere (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași), Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași) şi Facultatea de Arhitectură „G.M. Cantacuzino” (Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi”), dar a presupus și participarea unor echipe studenţești coordonate de colegi din mai multe centre universitare din ţară (București, Sibiu, Suceava). Apelând la instrumente pluridisciplinare, acestea au cercetat, cu o energie procedurală net îmbogăţită, proze românești de vârf din diferite epoci culturale.

Emanuela Ilie (n. 1976, Iași) este conferenţiar universitar doctor la Facultatea de Litere, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Critic literar, membru al Uniunii Scriitorilor din Romȃnia (din 2009), al Societăţii Culturale Junimea ’90 (din 2009) şi al A.L.G.C.R. (din 2010). Redactor la revistele „Expres cultural”, „Semnal”, „Zon@ literară” şi „Revista romȃnă”. Colaborator, cu rubrică permanentă, la „Convorbiri literare”.
A scris peste 500 de studii, articole şi cronici literare publicate în diferite reviste academice sau de cultură. A coordonat, individual sau în colaborare, mai multe volume știinţifice apărute la edituri prestigioase. Cele mai recente sunt Educaţia valorilor, din Antichitate până în prezent, Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2017 (în colaborare cu Claudia Tărnăuceanu), Dan Mănucă 80, Editura Tracus Arte, București, 2018 (în colaborare cu Ofelia Ichim) și Psihologii, locuiri, arhitecturi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, 2021 (în colaborare cu Ana-Cristina Tudora și Dorin Nastas), Surse și valori ale educaţiei. Perspective pluridisciplinare, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, 2022, (în colaborare cu Claudia Tărnăuceanu).
Cele mai recente cărţi de autor publicate: Dicţionarul critic al poeziei ieşene contemporane. Autori. Cărţi. Teme (ediţia a II-a, Institutul European, Iaşi, 2013); Didactica limbii şi a literaturii romȃne (ediţia I, Polirom, Iaşi, 2014; ediţia a II-a, revăzută și adăugită, Polirom, Iași, 2020); Corpuri, exiluri, terapii (Cartea Românească Educaţional, Iași, 2020).
A obţinut mai multe premii pentru critică literară, între care: Premiul pentru debut la Salonul Internaţional de Carte Românească, Iaşi, 2008; Premiul pentru debut al revistei „Convorbiri literare”, Iaşi, 2009; Premiul pentru critică al APLER, Câmpina, 2009; Premiul pentru critică literară al revistei şi al editurii „Contact Internaţional”, Iaşi, 2011; Premiul pentru critică literară al Uniunii Scriitorilor din România, filiala Iaşi, 2012; Premiul pentru studii critice interdisciplinare al revistei „Ateneu”, Bacău, 2020.