Româna în contrast, de Michael Metzeltin, prezentată la Chișinău, vineri, 27 mai
26.05.2016
Vineri, 27 mai 2016, de la ora 14.00, în Sala de conferințe a Palatului Republicii (Chișinău, Str. N. Iorga, nr. 21) va fi prezentat volumul Româna în contrast. O cercetare tipologică, de Michael Metzeltin, apărut recent în colecția Logos a Editurii Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Prezentarea are loc în contextul conferinței științifice internaționale Geografii mentale: timpuri și spații ale memoriei europene (Chișinău, 27 – 28 mai 2016) la care autorul volumului este invitat.
Michael Metzeltin (n. 1943) este profesor la Institutul de Romanistică al Universităţii din Viena din 1989, director din anul 2005 al acestui Institut, membru al Academiei Austriece de Ştiinţe (corespondent din 1999, membru deplin din 2004) şi preşedinte al Comisiei Balcanice a acestei Academii. Michael Metzeltin este o personalitate proeminentă a ştiinţei filologice actuale. Cunoscut ca eminent lingvist şi romanist nu numai în spaţiul cultural germanofon, ci, deopotrivă, în toate ţările romanice, ca şi în numeroase alte ţări europene, Michael Metzeltin este autorul unei opere vaste, impresionantă prin dimensiuni, prin diversitate, originalitate şi profunzime, alcătuită din 30 de volume cu caracter monografic, 48 de volume colective editate şi 248 de studii şi articole de specialitate publicate în reviste şi volume colective din întreaga lume.
Membru de onoare al Academiei Române (din 2004). Doctor Honoris Causa al Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, 2010.
Alte cărți publicate la Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași: Gramatică explicativă a limbilor romanice. Sintaxă şi semantică (2011) și Antropologia textului (2014).