Seara Editurii UAIC, ediția a II-a

11.10.2023

Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a organizat marți, 10 octombrie 2023, cea de-a doua ediție a Serii Editurii UAIC.
Evenimentul s-a desfășurat în cadrul unui decor autumnal, în prezența Rectorului Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, prof. univ. dr. Tudorel TOADER, și a Rectorului Universității Naționale de Arte „George Enescu” din Iași, prof. univ. dr. Aurelian BĂLĂIȚĂ.
Această ediție, denumită CARTE ȘI ARTE, a pus laolaltă, în decorul ceainăriei de la Grădina Botanică „Anastasie Fătu” a UAIC, o expoziție a noutăților Editurii UAIC și o expoziție de artă plastică a Universității Naționale de Arte „George Enescu” din Iași (coordonatori: prof. univ. dr. Cristian UNGUREANU, Prorector UNAGE, și prof. univ. dr. Adrian STOLERIU, Decan al FAVD – UNAGE).
Au completat Seara Editurii UAIC un recital de operă, interpretat de soprana Diana IONESCU și tenorul Ovidiu MANOLACHE (Opera Națională Română Iași), un moment de jazz, susținut de Cristina DIMA – voce și Paul PINTILIE – pian (UNAGE), un recital al actorului Sorin FRANCU (directorul Teatrului Municipal „Maior Gheorghe Pastia” din Focșani) și un moment de blues, interpretat de CANAF.
În cadrul expoziției de carte au fost prezentate în premieră numeroșilor invitați din comunitatea academică ieșeană următoarele noutăți editoriale:
Tratat de anatomie. Sistemul cardiovascular. Volumul I. Cordul, Grigore Tinică, Cristina Furnică, Raluca Ozana Chistol (coordonatori)
Gh. Ghibănescu (1864-1936) ‒ cercetător al istoriei Moldovei medievale, de Ina Chirilă
Internetul pierdut. Recuperarea vieții private, de Oana Olariu
Internetul şi comportamentul deviant al minorului, de Irina Elena Stan
Politică și discurs național în vremea domniei lui Alexandru D. Ghica (1834-1842), de Cosmin Mihuț
Dinamica investițiilor străine în spații transfrontaliere. Rolul proximității culturale, De Sebastian Tocar
Portul popular din Moldova. Tipologie și corpus de documente, de Ion H. Ciubotaru și Silvia Ciubotaru
LUX MAGNA. O istorie culturală a utilizării luminii în artele vizuale din antichitatea târzie până în zorii modernității, de Oana Maria Nae
Cuvinte-rostogol (Tulburările de ritm și fluență: Bâlbâiala), Fetiţa cu inima-curcubeu (Sindromul Down) , Putea fi o zi ca oricare alta (Dizabilitatea motrică), toate cele 3 cărți-concept editate de Alexandra Maftei și Oana Dănilă
Studii lingvistice aplicate de pragmatică, retorică și sintaxă a limbii române vorbite actuale, Luminița Cărăușu Hoarță (coordonator)
Arc(ane) peste timp: Kabbala, Dante și Eminescu, de Andrei Victor Cojocaru,
Entomofauna din cultura de secară în România, de Ioan Moglan și Daniela Bosovici,
Considerațiuni generale asupra terenului arabil al Moldovei, de Eugeniu (Eugen) N. Giurgea
Atlas istoric al orașelor din România. Seria A Moldova. Volumul 3, Roman / Historical Atlas of the Romanian Towns. Series A Moldavia. Volume 3. Roman, Coordonatori / Editors: Dan Dumitru Iacob, Laurențiu Rădvan Autori / Authors: Dan Dumitru Iacob, Laurențiu Rădvan, Irina Ungureanu, Teodor Octavian Gheorghiu, George Dan Hânceanu
Intervenție în violența domestică. Ordinul de protecție provizoriu, de Costel Gîtlan
Literatura memorialistică, volum coordonat de Constantin Dram.
Cele 30 de lucrări ale expoziției de artă plastică au fost semnate de următorii absolvenți ai Facultății de Arte Vizuale și Design a UNAGE: Iulian Fron, Oana Ciobotaru, Andreea Macovei, Elena Afetelor, Cezara Moraru, Elena Gabriela Dandea, Magdalena Martiș, Emilia Grigoraș, Carmen Costin-Bighiu, Lavinia Lucaci, Marciana Răileanu, Daniela Ursaciuc, Cristiana Aniță, Vilen Maftei, Ligia Popa, Flavia Pintea, Georgiana Baran, Rareș Fărtăiș, Alexandru Băiceanu, Alexandru Ocolașu, Iustina Arghir și Ana Butnaru.