Volumul Evreii din Hârlău. Istoria unei comunităţi, de Carol Iancu, a fost lansat la Hârlău, Iaşi şi Bucureşti

04.04.2013

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi lansează noul volum semnat de Carol Iancu Evreii din Hârlău. Istoria unei comunităţi, în cadrul unei suite de manifestări desfăşurate în perioada 29 martie – 3 aprilie.
Astfel, prima lansare s-a desfăşurat la Hârlău, vineri, 29 martie, ora 12, la Muzeul Viei si Vinului din localitate. Printre invitaţi s-au numărat Dr. Aurel Vainer, preşedinte al Federaţiei Comunităţilor Evreieşti din România şi deputat în Parlamentul României, Dr. Lăcrămioara Stratulat, Director General al Complexului Muzeal Naţional "Moldova" Iaşi şi Prof. Dr. Carol Iancu.
Cea de-a doua lansare a avut loc la Iaşi, pe 1 aprilie, ora 18 la Libraria "Orest Tafrali" din Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" Iaşi, corp A, acolo unde au vorbit în calitate de invitaţi Acad. Prof. Dr. Alexandru Zub, Prof. Dr. Andrei Hoişie, Prof. Dr. Alexandru-Florin Platon precum şi autorul, Prof. Dr. Carol Iancu.
Cea de-a treia lansare a avut loc în Bucureşti miercuri, pe 3 aprilie, la ora 11:30, la Institutul Cultural Roman. La acest eveniment au fost invitaţi Prof. dr. Andrei Marga, Prof. dr. Alexandru-Florin Platon, Deputat Dr. Aurel Vainer, Prof. Dr. Vasile Morar şi Prof. dr. Carol Iancu.
Partenerii lansărilor au fost Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Institutul Cultural Român, TVR Iaşi, Institutul Cultural Francez, Centrul de Istorie a Evreilor si Ebraistica „Dr. Alexandru Safran”.
Volumul Evreii din Hârlău. Istoria unei comunităţi face parte din Colecţia Historica, coordonată de prof.dr. Alexandru-Florin Platon.
Carol Iancu (n. 1946, Hârlău) este profesor de istorie contemporană la Universitatea Paul Valéry Montpellier 3, dar şi director al „Centrului de studii şi cercetări evreieşti” din Montpellier. Îndeplineşte şi funcţiile de preşedinte al Amicalei Jules Isaac şi de co-preşedinte al Asociaţiei pentru înţelegere iudeo-creştină în Franţa şi este doctor „honoris causa” al Universităţii "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca. La Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a mai publicat anul trecut volumul Profesori şi studenţi evrei.