Pagina principală / Colecția Documenta /

Istoria orașelor din Moldova de la jumătatea secolului al XVI-lea până la jumătatea secolului al XVIII-lea. Studii și documente

Marius Chelcu

stoc epuizat

Data apariției: 28.07.2016

Domeniu: Istorie / Istorie medievală

Colecție: Documenta

ISBN: 978-606-714-206-8

Nr. pagini: 314

Format: 17 x 24 cm.

--- LEI

preț de producție

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Lucrarea abordează istoria orașelor din Moldova în secolele XVI-XVIII; cele două secole nu au fost alese arbitrar, fiindcă acea perioadă se caracterizează printr-o prezenţă politică şi economică otomană tot mai explicită, un timp în care împrumuturile culturale orientale se vor înmulţi şi le vor concura pe cele central-europene dobândite în perioada anterioară. Putem vorbi despre o înstăpânire otomană vizibilă, dar care nu produce fracturi atât de grave precum a fost prezentată, uneori, în istoriografie. Cel puţin din perspectivă economică, nu se inventează acum nimic, nu se modifică direcţiile comerciale anterioare; se schimbă doar condiţiile în care se desfăşoară negoţul şi actorii săi. Pentru viaţa urbană, aceste modificări economice se vor reflecta în ponderea pe care anumite comunităţi alogene o vor avea în cuprinsul oraşelor, iar realităţile de natură demografică vor fi dublate de cele culturale. Noi influenţe îşi vor face simţite prezenţa în spaţiul românesc, iar mediul urban, datorită amestecului de populaţii pe care îl presupune, a fost cel mai predispus la însuşirea unor modele culturale.

CAPITOLUL I. Cadrul politic şi economic. Implicaţii asupra vieţii urbane din Ţara Moldovei 1. Imperiul otoman 2. Polonia 3. Transilvania CAPITOLUL II. Componente ale vieţii urbane 1. Populaţia. Structură confesională, etincă şi socială 2. Economia urbană – comerţ, meşteşuguri, agricultură CAPITOLUL III. Elemente de urbanism şi înfăţişarea oraşelor 1. Metodologie şi imagine de ansamblu 2. În căutarea unui model (dezvoltarea teritorială şi modalităţi de ocupare a spaţiului) 3. Clădirile 4. Elemente de urbanism CAPITOLUL IV. Putere centarală şi autorităţi locale 1. Oraşele şi domnia 2. Administraţia orăşenească şi administraţie centrală CONCLUZII ANEXE DOCUMENTARE

Marius Chelcu (n. 1974, Iași) este cercetător la Institutului de Istorie „A.D. Xenopol” al Academiei Române unde, în cadrul programului de editare a colecţiei naţionale de izvoare Documenta Romaniae Historica, a participat la apariţia a cinci volume ale seriei A. Moldova. A colaborat şi la editarea altor volume, inclusiv cel intitulat Domeniul mănăstirilor din Bucovina în secolele XIV-XVIII. Inventar de documente, volum editat împreună cu Mihai Ştefan Ceauşu, Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2007. Domenii de interes: publicarea documentelor medievale şi premoderne, istorie urbană, istorie socială.