Pagina principală / Colecția Psihologie Socială şi Aplicată /

Emoții la volan: impactul dinamicii afective în contextul mobilității în trafic

Simona Andreea Popușoi

în stoc

Data apariției: 18.02.2022

Domeniu: Filosofie şi Ştiinţe sociale / Psihologie

Colecție: Psihologie Socială şi Aplicată

ISBN: 978-606-714-687-5

Nr. pagini: 154

Format: 14,7 x 20,5 cm.

17.97 LEI

preț de producție

ADAUGĂ ÎN COȘ

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Lucrarea propune o descriere extensivă a principalelor componente care perturbă dinamica afectivă în trafic, trecând în revistă principalele dovezi empirice ale studiilor anterioare care susțin efectul dăunător al afectelor negative la volan asupra reacțiilor comportamentale imediate, precum și asupra gradului de implicare în coliziuni și accidente. De asemenea, unul dintre factorii biologici mai puțin studiați în acest domeniu – expunerea prenatală la testosteron –, aflat în legătură cu reacțiile agresive, este pus în evidență prin identificarea unui context situațional propice ca această relație să fie evidențiată. Nu în ultimul rând, manuscrisul surprinde teoretizarea uneia dintre posibilele soluții privind întreruperea relației dintre afectele negative în trafic (în speță, furia) și reacțiile comportamentale (agresivitatea), și anume folosirea unei strategii de reglare emoțională.

«Lucrarea se remarcă prin adâncimea la care sunt supuse analizei factorii individuali, sociali și contextuali ai participantului la trafic. Abordarea propusă de către autoare indică nu doar o bună cunoaștere a domeniului, cât mai ales competența acesteia de a contribui substanțial la reducerea numărului de necunoscute ale acestuia. Principalul element de originalitate al lucrării este tocmai interconectarea teoretică și experimentală a acestor categorii diferite de factori, discutați mai degrabă distinctiv în spațiul psihologiei aplicate în domeniul transporturilor, fiind unul dintre puținele volume din acest domeniu în România.» (prof. univ. dr. Andrei Holman)

Introducere; 1. Dinamica stărilor afective în contextul mobilităţii urbane: 1.1. Determinanţi ai stărilor afective în trafic; 1.2. Dinamica stărilor afective la volan; 1.3. Diferenţe interindividuale; 1.4. Consecinţe ale stărilor afective în contextul mobilităţii urbane: 1.4.1. Distorsionări ale proceselor cognitive; 1.4.2. Reacţii comportamentale; 1.4.3. Implicarea în coliziuni sau accidente; 1.5. Modele teoretice explicative ale stărilor afective; 1.6. Concluzii; 2. Reglarea emoţională: 2.1. Definire conceptuală; 2.2. Modele teoretice explicative: 2.2.1. Procesul modal al reglării emoţionale; 2.2.2. Perspectiva hedonică asupra reglării emoţionale: 2.3. Eficienţa strategiilor de reglare emoţională; 2.4. Concluzii; 3. Expunerea prenatală la testosteron: 3.1. Definire conceptuală; 3.2. Indicatori fiziologici ai expunerii prenatale la testosteron; 3.3. Modalităţi de măsurare a indicatorilor fiziologici; 3.4. Consecinţe ale expunerii prenatale la androgeni: dovezi empirice: 3.4.1. Expunerea prenatală la testosteron ṣi trăsăturile de personalitate; 3.4.2. Expunerea prenatală la testosteron şi agresivitatea; 3.4.3. Expunerea prenatală la testosteron şi asumarea riscului; 3.5. Concluzii ; 4. Concluzii și remarci finale; Referinţe bibliografice.

Simona Andreea Popușoi (n. 1989) este asistent universitar doctor în Departamentul de Psihologie din cadrul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. A publicat numeroase lucrări știinţifice în reviste de specialitate, dar și capitole de carte în volume colective. A câștigat Premiul de Excelență în Cercetare acordat de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” atât în anul 2019, cât și în anul 2020, precum și premiul „Profesor Bologna” acordat de Alianța Studenților din România.