Pagina principală / Domeniul Filosofie şi Ştiinţe sociale /

Format: 14,7 x 20,5 cm.

39.00 LEI

preț de producție

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Concepută sub forma unui curs universitar, prezenta lucrare se adresează în primul rând studenţilor de la facultăţile de profil, dar poate fi utilă şi unui public mai larg, interesat de a-şi dezvolta competenţa interculturală, fără de care este de neconceput cooperarea eficientă cu persoane care provin din alte culturi. Pe lângă temele devenite deja „clasice” în comunicarea interculturală, autorul abordează într-o manieră provocatoare subiecte precum minciunile convenţionale ale civilizaţiilor sau filosofia interculturală.

Introducere: Scrisori persane Tragedia limbajului; Conceptul de comunicare interculturală Competenţa interculturală; Filosofia interculturală; I. Multiculturalitate, interculturalitate, transculturalitate: Conceptul de „cultură” în comunicarea interculturală; Multiculturalitatea; Interculturalitatea; Transculturalitatea; Metisajul cultural; II. Etnocentrismul ca problemă majoră a comunicării interculturale: Precizări terminologice; Iluzia etnocentristă; Rasismul ca teorie a genialităţii colective; III. Stereotipuri, prejudecăţi şi minciuni convenţionale: Stereotipurile; Prejudecăţile; Minciunile convenţionale; Pia fraus; Minciuna religioasă; Minciuna matrimonială; Minciuna politică; Minciuna economică; IV. Conflictul civilizaţiilor Geografia culturală a Europei; Declinul Occidentului; V. Şocul cultural: O tempora! O mores! Reacţii tipice la şocuri culturale; VI. Standarde culturale; VII. Poporul – un construct cultural: Artişti şi artizani ai popoarelor; Popoarele Europei şi simbolurile lor de masă: Poporul german; Poporul francez; Poporul elveţian; Poporul italian; Poporul spaniol; VIII. Alteritatea: Distanţa interculturală; Gramatica întâlnirii cu celălalt; Supraomul şi neomul; Contele Dracula ca simbol al neomului; IX. Caracteristicile structurale ale culturilor Percepţia din perspectiva comunicării interculturale Reprezentarea şi trăirea spaţiului: Reprezentarea spaţiului; Trăirea spaţiului; Timpul din perspectivă interculturală; Modelarea culturală a gândirii; Limba ca Weltanschauung; Comunicarea interculturală nonverbală; Tabuurile; Gastrosofia; Bibliografie.

Nicolae Râmbu (n. 1960, Fundata, Braşov) este profesor universitar doctor în cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social‐Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Cursuri susținute: Filosofia clasică germană, Filosofia culturii, Axiologie, Comunicare interculturală. Volume de autor: “The Axiology of Friedrich Nietzsche”, Peter Lang Verlag, Frankfurt am Main, 2016, “The Axiological Memory”, Berlin, 2018. Articole ştiinţifice publicate în Philosophy and Literature, Hegel-Jahrbuch, Fichte-Studien şi în alte reviste de specialitate din ţară şi din străinătate.