Pagina principală / Domeniul Istorie /

Format: 17 x 24 cm.

--- LEI

preț de producție

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Acest volum de documente din arhiva românească a mănăstirii Simonopetra de la Muntele Athos cuprinde 767 de acte (rezumate și texte integrale), emise între 1433 și 1848, în Țara Românească, în Moldova (un document) și în sudul Dunării (un document). Documentele din acest volum sunt privitoare la istoria relațiilor dintre mănăstirea athonită Simonopetra și Țara Românească, precum și istoria mănăstirilor: Mihai Vodă (ctitoria lui Mihai Viteazul) și Sfântul Nicolae a lui Ghiorma postelnicul din București, Bolintin din județul Ilfov, Izvorani din județul Buzău și Beșteleu din județul Argeș. Pe lângă istoria acestor mănăstiri, în acest catalog de documente se găsesc o mulțime de informații despre istoria generală a Țării Românești din secolele XV-XIX.

Relațiile dintre Țara Românească și mănăstirea Simonopetra de la Muntele Athos. Note preliminare (Petronel Zahariuc), Catalogul documentelor, Indice de nume, Ilustrații și fotografii de documente, Résumé

Petronel Zahariuc (n. 1969) este profesor universitar doctor, decan al Facultății de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Cărti publicate: Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658), Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003,; De la Iaşi la Muntele Athos. Studii şi documente de istorie a Bisericii, Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2008,; Contribuţii privitoare la istoria relaţiilor dintre Ţările Române şi Bisericile Răsăritene în secolele XIV-XIX, (editor) Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2009; Documente româneşti din Arhiva Mănăstirii Xiropotam de la Muntele Athos. Catalog, vol. I, editat în colaborare cu Florin Marinescu şi Ioan Caproşu, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2005. Premiul „A. D. Xenopol” al Academiei Române (2005), pentru lucrarea Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658), Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003.
Florin Marinescu (n. 1946) este cercetător ştiinţific I dr., Institutul de Cercetări Neo-Greceşti, Atena (Grecia). Cărţi publicate: Etude genealogique sur la famille Mourouzi, Athenes 1987; Les actes roumains de Simonopetra (Mont Athos). Catalogue sommaire, Athenes, 1987 (în colaborare Dumitru Nastase); Documents Greco-Roumains. Le fonds Mourouzi d’ Athenes, Athenes-Bucarest 1991 (în colaborare Georgeta Penelea-Filitti şi Ana Tabaki); Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva sfintei mânăstiri Xiropotam, vol. I, Atena 1997 (în limba greacă); Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva Protaton, Atena 2001 (în limba greacă); Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva sfintei mânăstiri Sfântul Pavel, Atena 2002 (în limba greacă); Documente româneşti din arhiva mânăstirii Xiropotam de la Muntele Athos, Catalog editat de Florin Marinescu, Ioan Caproşu, Petronel Zahariuc, Volumul I, Iaşi 2005; Atena 2007 (în limba greacă); Cărţile româneşti din biblioteca mânăstirii athonite Sfântul Pavel, Atena, 2010 (în colaborare cu Vlad Mischevca) etc. Premiul Comnene al Confederaţiei Internaţionale de Genealogie şi Heraldică (1994), pentru lucrarea Etude genealogique sur la famille Mourouzi, Atena, 1987.
Dumitru Nastase (1924-2013) a fost un important bizantinolog, istoric de arta şi istoric al Mutelui Athos, care a lucrat la Institutul de Istorie a Artei din Bucureşti, iar, după ce a plecat din România, la Centrul de Cercetări Neoelene din Atena. Dumitru Nastase a primit titlul de doctor honoris causa al Universitatăţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi a colaborat la prestigioase publicaţii ştiinţifice din România: „Studii şi Cercetări de Istoria Artei”, „Anuarul Instititutului de Istorie «A. D. Xenopol»”, „Arhiva Genealogică”, „Studii şi Materiale de Istorie Medie”, „Revista Istorică”, „Analele Putnei”. O parte dintre studiile sale au fost publicate în volumul colectiv De potestate: semne şi expresii ale puterii în Evul Mediu românesc, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2006. Alte cărţi şi studii: Le Mont Athos et la politique du patriarcat de Constantinople, de 1355 à 1375, „Σύμμεικτα”, 3, 1979; L’idée impériale dans les pays Roumains et le "crypto-empire chrétien" sous la domination ottomane. État et importance du problème, „Σύμμεικτα”, 4, 1981; Les actes roumains de Simopetra (Mont Athos). Catalogue sommaire, Manoutios, Athenes, 1987 (în colaborare cu Florin Marinescu); Les documents roumains des Archives du couvent athonite de Simonopetra. Presentation préliminaire, în „Σύμμεικτα”, 5, 1983; Domnul Ţării Româneşti Vladislav II şi asediul din 1453 al Constantinopolului, în RI, s.n., t. X, nr. 1-2, 1999; The Romanian Documents, în Simonopetra. Mount Athos, ETBA, 1991; Une aigle bicéphale déguisée sur un chrysobulle inédit de Michel le Brave (1599), în „Δελτίον Εραλδικής και Γενεαλογικής Εταιρίας Ελλάδος” („Bulletin de la Société Héraldique et Généalogique de Grèce”), 8, 1992.