Pagina principală / Domeniul Istorie /

Documente româneşti din arhiva Mănăstirii Xiropotam de la Muntele Athos. Catalog, vol. II

Petronel Zahariuc, Florin Marinescu, Ioan Caproşu (editori)

stoc epuizat

Data apariției: 10.09.2013

Domeniu: Istorie / Istorie medievală

Colecție: Documenta

ISBN: 978-973-703-922-4

Nr. pagini: 328

Format: 17 x 24 cm.

--- LEI

preț de producție

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Volumul al doilea de documente din arhiva românească a mănăstirii Xiropotam de la Muntele Athos cuprinde 385 de documente (rezumate dezvoltate şi texte integrale), numerotate de la 522 la 900, emise în intervalul 1801–1877, atât în Moldova, cât şi în Ţara Românească. Şi documentele din acest volum sunt privitoare, în marea lor majoritate, la istoria mănăstirilor Dancu din Iaşi şi Plumbuita din Bucureşti. Un grup aparte de documente este cel care a rămas în arhiva mănăstirii Xiropotam din arhiva personală a unui monah român trăitor la Muntele Athos, la mijlocul secolului al XIX-lea, Maxim Hagiul (Balş). Merită, de asemenea, evidenţiate şi cele două catastife ale averilor mănăstirilor Plumbuita şi Dancu, precum şi un alt grupaj de documente din care reiese felul în care a fost refăcută mănăstirea Dancu în anii ’50-‘60 ai secolului al XIX-lea.

Introducere Bibliografie – abrevieri – simboluri Catalogul documentelor Indice de nume Fotocopii de documente

Petronel Zahariuc (n. 1969) este profesor univ. dr. la Facultatea de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” – Iaşi. Cărti publicate: "Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658)", Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003,; "De la Iaşi la Muntele Athos. Studii şi documente de istorie a Bisericii", Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2008,; "Contribuţii privitoare la istoria relaţiilor dintre Ţările Române şi Bisericile Răsăritene în secolele XIV-XIX", (editor) Editura Universităţii „Al. I. Cuza”, Iaşi, 2009; "Documente româneşti din Arhiva Mănăstirii Xiropotam de la Muntele Athos. Catalog", vol. I, editat în colaborare cu Florin Marinescu şi Ioan Caproşu, Editura Universităţii “Al. I. Cuza”, Iaşi, 2005. Premii: Premiul „A. D. Xenopol” al Academiei Române (2005), pentru lucrarea "Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658)", Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003.
Florin Marinescu (n. 1946) este cercetător ştiinţific I dr., Institutul de Cercetări Neo-Greceşti, Atena (Grecia). Cărţi publicate: "Etude genealogique sur la famille Mourouzi", Athenes 1987; "Les actes roumains de Simonopetra (Mont Athos). Catalogue sommaire", Athenes, 1987 (în colaborare Dumitru Năstase); "Documents Greco-Roumains. Le fonds Mourouzi d’ Athenes", Athenes-Bucarest 1991 (în colaborare Georgeta Penelea-Filitti şi Ana Tabaki); "Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva sfintei mânăstiri Xiropotam", Volumul I. Atena 1997 (în limba greacă); "Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva Protaton", Atena 2001 (în limba greacă); "Documente româneşti din Sfântul Munte. Arhiva sfintei mânăstiri Sfântul Pavel", Atena 2002 (în limba greacă); "Documente româneşti din arhiva mânăstirii Xiropotam de la Muntele Athos. Catalog editat de Florin Marinescu, Ioan Caproşu, Petronel Zahariuc", Volumul I, Iaşi 2005; Atena 2007 (în limba greacă); "Cărţile româneşti din biblioteca mânăstirii athonite Sfântul Pavel", Atena, 2010 (în colaborare cu Vlad Mischevca), etc. Premiul Comnene al Confederaţiei Internaţionale de Genealogie şi Heraldică (1994), pentru lucrarea "Etude genealogique sur la famille Mourouzi", Atena, 1987.
Ioan Caproşu (n. 1934) este membu de onoare al Academiei Române şi profesor universitar dr. la Facultatea de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Cărţi publicate: "Iaşii vechilor zidiri. Până la 1821", în colaborare cu Dan Bădărău (Ed. Junimea, Iaşii, 1974); "O istorie a Moldovei prin relaţiile de credit. Până la mijlocul secolului al XVIII-lea" (Ed.Universităţii „Al.I. Cuza”, Iaşi, 1989); a editat peste 20 de volume de documente (volume din seria DRH, A, Moldova, documentele Sucevei şi ale Iaşilor, documente statistice şi sămi de vistierie, documente din arhive străine etc.). Premiile „Nicolae Bălcescu” (1975) şi „B.P. Haşdeu” (1990) ale Academiei Române; premiul Opera Omnia, conferit de Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice, titlul de Doctor Honoris Causa al Institutului Pedagogic de Stat din Chişinău etc.