Pagina principală / Domeniul Ştiinţe juridice /

100 de ani de gândire juridică românească. Vespasian V. Pella și dezvoltarea dreptului penal internațional și național

Aurora Ciucă (coordonator)

stoc epuizat

Data apariției: 08.06.2018

Domeniu: Ştiinţe juridice / Drept

Colecție: Personalităţi ale Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi

ISBN: 978-606-714-461-1

Nr. pagini: 150

Format: 17 x 24 cm.

25.00 LEI

preț de producție

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Volumul este dedicat unui eminent jurist și diplomat român înscris în galeria universală a dreptului, Vespasian V. Pella (17 ianuarie 1897 – 24 august 1952), ale cărui mesaje transmise peste timp așteptă să fie descifrate și transmise generațiilor viitoare de juriști, diplomați, oameni politici. Într-o lume care accepta războiul ca modalite de soluționare a conflictelor, Pella s-a remarcat prin curajoasa și convingătoarea sa pledoarie pentru „dreptul păcii” ca drept al viitorului fundamentat pe principiile justiției internaționale. În același timp, s-a dedicat cu devotament planurilor de modernizare a dreptului internațional, proiectului de construcție europeană, definirii unor concepte (agresiune, terorism, genocid), unificării dreptului internațional. Convins de necesitatea unei politici penale internaționale coerente, a propus elaborarea unui Cod represiv al națiunilor și crearea unei instanțe penale internaționale, provocând astfel marile reforme, fiind mereu cu un pas înaintea timpului său și surprinzând prin ineditul propunerilor sale.
Volumul include, în bună parte, lucrările prezentate la conferința dedicată lui Vespasian V. Pella, organizată în cadrul Zilelor Academice Ieșene (octombrie 2017) de asociația care-i poartă numele în colaborare cu Colectivul de Științe Juridice al Institutului „Gheorghe Zane”.
Cei care, ca și mine, l-au auzit pe dl profesor V.V. Pella apărând cu energie și elocvență la Berna și Washington înaltul său idealism au fost nu numai încântați de verva și de fraza sa fericită, mereu gata să interpreteze gândirea în maniera cea mai clară și seducătoare, dar au admirat mai ales curajul cu care el a îndrăznit să arate națiunilor calea de urmat și scopul de atins. (Sir Edward Louis Spears)

Argumentum; I. Vespasian V. Pella – omul și epoca: Schiță de portret. Vespasian V. Pella, de Aurora Ciucă; Profesorul Vespasian V. Pella - Aspecte din viața academică, Vasile George Ursu; II. Dezvoltarea progresivă a dreptului penal internațional și național: II.1. Drept internațional penal: Dreptul omului la Pace, William A. Schabas; Rolul Comisiei privitoare la responsabilitatea autorilor războiului și aplicarea sancțiunilor (1919) în dezvoltarea conceptuală a dreptului penal internațional, Lavinia Codrea; În căutarea unei definiții a agresiunii internaționale: de la V.V Pella la Kampala, Aurora Ciucă; Probleme ale răspunderii penale pe stațiile spațiale internaționale, Maria-Laura Vodă; II.2. Drept internațional penal - Drept penal românesc: Perspective divergente asupra Curții penale internaționale. Afganistan – situație sui generis. Studiu de caz România, Alina Gentimir; Transpunerea principiului complementarității în jurisprudența instanțelor penale române, Alina Ioana Szabó; Recunoașterea internațională a genocidului săvârșit de ISIS/Daesh împotriva creștinilor, yazidiților și altor minorități religioase în Siria și în Irak. Recomandări pentru România, Adina Portaru; Efectele deciziilor Curții Constituționale a României în materie penală, Mihai Lupu; II.3. DREPT INTERNAȚIONAL – DREPT EUROPEAN: Mandatul European de Arestare – formă a cooperării judiciare europene în materie penală, Rodica Boca; Retroactivitatea legii penale și crimele de război. Particularități cu privire la echitatea și răspunderea penală pentru comiterea crimelor împotriva umanității în sistemul penal francez și jurisprudența CEDO, Monica-Marcela Dinu-Bakoș; Reținerea ca element constitutiv al infracțiunii de abuz în serviciu a încălcării unei obligații izvorând din actele legislative secundare ale Uniunii Europene, Tudor Chiuariu; Despre autori.

Aurora Ciucă (n. 1962, Rădăuți) este profesor universitar la Facultatea de Drept și Științe Administrative a Universităţii „Ştefan cel Mare” Suceava, titlular al disciplinelor Drept internațional public și Protecția internațională a drepturilor omului. Doctorat în Drept internaţional la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. A obţinut diploma de Master „Cum laude” din partea Universităţii Notre Dame (SUA) și a urmat stagii de specializare la Institutul Internaţional pentru Drepturile Omului Réne Cassin (Franţa), Center for Civil and Human Rights (SUA), Institute for Human Rights (Åbo Akademy University, Finlanda). A fost profesor invitat (în 2014) la Institute des Hautes Études Internationales, Université Panthéon-Assas (Paris II) și profesor Erasmus la Facultatea de Drept a Universității din Parma (2016). Este membru fondator și președinte al Asociației academice „Vespasian V. Pella” din Iași. Dintre volumele publicate: Bioetica, ştiinţele vieţii şi drepturile omului, Editura Polirom, 1998 (co-autori, Gh. Scripcaru, V. Astărăstoaie), Introducere în biodrept − de la bioetică la biodrept) (coautor), Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003, Drept internaţional public, Editura Fundaţiei Axis, 2005, Statut personal şi naţionalitate în dreptul internaţional privat, Editura Fundaţiei Academice Axis, 2005, Protecţia internaţională a drepturilor omului, Editura Fundaţiei Academice Axis, 2009, Deontologie Judiciară. Syllabus (coautor), Editura Sedcom Libris, 2010, Vespasian V. Pella, Reprimarea pirateriei (traducere), Editura Institutul European, 2015, Persoana fizică în dreptul internațional public. Prolegomene, Editura Lumen, 2017.