Cartea O societate în căutarea onoarei, de Mihai Chiper, recenzată în revista Dilemateca

16.01.2013

În revista Dilemateca (nr. 78 /noiembrie 2012), Bogdan Murgescu propune spre lectură volumul lui Mihai Chiper, O societate în căutarea onoarei. Duel şi masculinitate în România (1859-1914), apărut anul trecut la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.
Inventariind componentele lucrării, Bogdan Murgescu, evidenţiază că dintre cele 772 de cazuri de duel atestate de izvoarele istorice şi menţionate în carte, doar 286 s-au concretizat în înfruntări efective. Ceea ce ar conta adevărat în aceste dueluri ar fi dimensiunea ritualică a unui anume fel de exercitare legitimă a violenţei. Istoricul bucureştean trece astfel în revistă spectaculoasele cazuri menţionate în cartea lui Mihai Chiper în care au fost implicaţi oamenii politici ai vremii, concluzionând că este vorba despre ...o carte incitantă, o lectură captivantă şi instructivă.
Mihai Chiper (n.1975) este doctor în istorie şi cercetător ştiinţific în cadrul departamentului de Istorie culturală a Institutului de Istorie A.D. Xenopol al Academiei Române Filiala Iaşi. Domeniile de interes sunt: memoria culturală (teza de doctorat: "Paşoptismul în cultura romană. Memoria revoluţionară în a doua jumătate a secolului XIX-2009"), istoria emoţiilor, masculinitatea în perioada modernă. În paralel cu activitatea de cercetare, între anii 2002-2010, a fost reporter şi apoi coordonatorul departamentului „Eveniment Naţional” al ziarului Monitorul (1999-2002) şi Ziarul de Iaşi (2002-2010). Ca reporter a obţinut Premiul Naţional „Tânărul jurnalist al anului” (2000), oferit de Freedom House Foundation and the Romanian Publishing Group.