LANSARE DE CARTE: „Forme de organizare muncitorească în spațiul românesc (1921-1947)”, de Dan-Alexandru Săvoaia, luni, 21 noiembrie, la Muzeul „Vasile Pogor” Iași

17.11.2022

Luni, 21 noiembrie 2022, de la ora 17:00, la Muzeul „Vasile Pogor” Iași – Casa Junimii, va avea loc lansarea volumului Forme de organizare muncitorească în spațiul românesc (1921-1947): între internaționalism sindical și corporatism național, de Dan-Alexandru Săvoaia, recent apărut în colecția HISTORICA la Editura UAIC.
Lansarea va avea loc în Sala Studio J a Muzeului „Vasile Pogor” Iași (Str. Vasile Pogor, nr. 4).

Invitați: prof. univ dr. habil. Sorin Radu – Rectorul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, conf. univ. dr. Andrei Florin Sora, de la Universitatea din București și conf. univ. dr. Ovidiu-Ştefan Buruiană, de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Moderatorul evenimentului va fi prof. univ. dr. Lucian Leuștean, de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Partenerii evenimentului sunt Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (Facultatea de Istorie, Centrul de Istorie a Secolului XX, Editura UAIC), Muzeul Național al Literaturii Române Iași și Asociația Patrimoniu pentru Comunitate.

Dan-Alexandru Săvoaia (n. 1991) este asistent universitar la Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Absolvent al programului de masterat în istorie comparată al Universității Central-Europene din Budapesta (astăzi, în Viena), și-a susținut teza de doctorat în istorie în toamna anului 2020, la Iași. Domeniile sale de interes vizează istoria socială a muncii, a mișcărilor sindicale, problema drepturilor omului și istoria relaţiilor internaţionale în secolul XX. A efectuat stagii de cercetare în țară și în străinătate, publicându-și rezultatele în reviste de specialitate din România și în diferite volume colective.

«Bazându-se pe o documentare riguroasă și dispunând de o bibliografie variată, cu multiple surse inedite provenite din fondurile arhivistice ale unor instituții din țară și străinătate (de la București, Geneva și Coventry), cu o cuprinzătoare lectură a presei și memorialisticii din perioadă, domnul Săvoaia ne prezintă credibil transformarea muncitorului dintr-un actor social periferic, înainte de al Doilea Război Mondial, în protagonistul, cel puțin discursiv, al redefinirii societății de după 1944, în contextul impunerii comunismului în spațiul românesc.» (conf. univ. dr. Ovidiu Buruiană)