Pagina principală / Cărți în pregătire /

Documente românești din arhiva mănăstirii Zograf de la Muntele Athos

Petronel Zahariuc, Gheorghe Lazăr, Dimiter Peev, Ivan Biliarsky (editori)

stoc epuizat

Data apariției: 03.12.2019

Domeniu: Istorie / Istorie socială

Colecție: Documenta

ISBN: 978-606-714-564-9

Nr. pagini: 642

Format: 17 x 24 cm.

--- LEI

preț de producție

Poșta Română 3-4 zile lucrătoare livrare gratuită Curier rapid 24-48 ore + taxe de livrare Suport clienți 0232.314.947

Descriere Sumar Despre autori

Volumul cuprinde texte integrale și rezumate dezvoltate a peste 220 de documente (redactate în limbile română, slavonă, greacă şi rusă), păstrate în arhiva mănăstirii Zograf de la Muntele Athos, cu date cuprinse între 1416 şi 1863, însoţite de un Indice de persoane şi de locuri şi de fotocopii (alb-negru şi color) ale celor mai importante documente. Volumul a fost realizat de o echipă de cercetători româno-bulgară, în urma unui contract încheiat cu Mănăstirea Zograf și a unui proiect de cercetare UEFSCDI (director Petronel Zahariuc). Documentele din volum au o mare importanță pentru istoria românilor și pentru relațiile Țărilor Române cu Muntele Athos, pentru că mănăstirea Zograf a fost considerată ctitoria lui Ștefan cel Mare.

Relațiile dintre Țara Românească și mănăstirea Zograf de la Muntele Athos. Note preliminare; Bibliografie; Notă asupra ediției; Abrevieri; Catalogul documentelor; Résumé; Indice de nume; Ilustrații și fotografii de documente.

Petronel Zahariuc (n. 1969) este profesor universitar doctor, decan al Facultății de Istorie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Cărți publicate la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi: Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658), 2003; De la Iaşi la Muntele Athos. Studii şi documente de istorie a Bisericii, 2008; In honorem Ioan Ciupercă. Studii de istorie a românilor şi a relaţiilor internaţionale, 2008, editat în colaborare cu Lucian Leuştean și Dan Constantin Mâţă; Contribuţii privitoare la istoria relaţiilor dintre Ţările Române şi Bisericile Răsăritene în secolele XIV-XIX, 2009, editor; Documente românesti în arhiva mǎnǎnstirii Xenofon de la Muntele Athos, 2011, editat în colaborare cu Florin Marinescu; Viam inveniam aut faciam. In honorem Ştefan Andreescu, 2012, editat în colaborare cu Ovidiu Cristea și Gheorghe Lazăr; Documente româneşti din Arhiva Mănăstirii Xiropotam de la Muntele Athos. Catalog, vol. I, 2005, vol. II, 2013), editate în colaborare cu Florin Marinescu şi Ioan Caproşu, Documentele familiei Miclescu. Colecţia Emil S. Miclescu, 2015, editat în colaborare cu Lucian-Valeriu Lefter; Documente româneşti din arhiva mănăstirii Simonopetra de la Muntele Athos, 2016, editat în colaborare cu Florin Marinescu şi Dumitru Nastase, Relaţiile românilor cu Muntele Athos şi cu alte Locuri Sfinte (sec. XIV-XX), 2017, editor. Premiul „A. D. Xenopol” al Academiei Române (2005), pentru lucrarea Ţara Moldovei în vremea lui Gheorghe Ştefan voievod (1653-1658), Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003.
Gheorghe Lazăr (n. 1967, Poenari) este cercetător dr. în cadrul Institutului de Istorie „N. Iorga” al Academiei Române. Profesor invitat în cadrul Departamentului de Istorie şi Arheologie al Universităţii Toulouse II-Le Mirail. Premiul „N. Iorga” al Academiei Române, în anul 2008, pentru lucrarea Les marchands en Valachie (XVIIe-XVIIIe siècles). A mai publicat Mărturie pentru posteritate. Testamentul negustorului Ioan Băluţă din Craiova, Editura Istros, Brăila, 2010, Documente privitoare la negustorii din Ţara Românească, vol. 1: 1656-1688, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2013, Documente privitoare la negustorii din Ţara Românească, vol. 2: 1689-1714, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2014, Catastife de negustori din Ţara Românească (secolele XVIII-XIX), Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2016.
Dimiter Peev este lector dr. Facultatea de Filologie, Universitatea „St. Kliment Ohridsky”, Sofia (Bulgaria).
Ivan Biliarsky este cercetător științific dr. la Institutul de Istorie al Academiei Bulgare de Științe și profesor univ. dr. la Facultatea de Drept a Universității „St. Kliment Ohridsky”, Sofia (Bulgaria).